Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera? Przygotuj się na negocjacje! Wbrew powszechnej opinii ze sprzedawcami na rynku pierwotnym także można negocjować zarówno warunki umowy, jak i kwoty, które zapłacisz za mieszkanie. Chcesz wiedzieć, jak zrobić to dobrze, aby ugrać jak najwięcej? Przeczytaj nasz artykuł!
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineNegocjacje z deweloperem to proces tak samo stresujący dla wielu osób, jak szukanie mieszkania. Faktycznie w przypadku sytuacji rynkowej, w której popyt jest większy niż podaż, trudno wynegocjować choćby drobny ukłon ze strony dewelopera, ponieważ jest on przekonany, że nieruchomość sprzeda się bardzo szybko. Nie oznacza to jednak, że nie warto chociaż spróbować. Być może nie uda Ci zejść z ceny ani o złotówkę, ale uda Ci się wynegocjować zniżkę na miejsce parkingowe albo komórkę lokatorską w cenie? Opcji jest wiele, dlatego warto zastanowić się, jakie benefity, które może zaproponować Ci deweloper, będą dla Ciebie zadowalające (poza zniżka finansową rzecz jasna). Dzięki temu rozmowy przejdą płynnie, a negocjacje skończą się na pierwszym spotkaniu.
Cena nieruchomości to podstawa negocjacji z deweloperem. Większość osób ma bowiem założony pewien budżet i musi się go trzymać, więc obniżenie kosztów zakupu to jedyna szansa na posiadanie wymarzonej nieruchomości. Jeżeli jednak nie masz konkretnie sprecyzowanego budżetu, zastanów się nad innymi benefitami, które może dać Ci deweloper w ramach upustu. Jeśli nie ma szans, aby zmniejszył on dla Ciebie koszt każdego m2, możesz spróbować wynegocjować z nim inne rzeczy, które ułatwią Ci codzienność lub obniżą generalny koszt całej inwestycji. Na czym warto skupić się w takich rozmowach?
Jeśli do mieszkania przynależy komórka lokatorska, piwnica czy miejsce parkingowe, prawdopodobnie będziesz musiał dodatkowo za to zapłacić. Zdarza się, że są one wliczone w koszt nieruchomości, ale na rynku pierwotnym to prawdziwa rzadkość. Warto więc negocjować tę kwestię i wywalczyć przynajmniej zakup za atrakcyjniejszą cenę.
Kupując mieszkanie od dewelopera w stanie deweloperskim, nie możesz mieć 100% pewności, co zastaniesz. Stan deweloperski nie jest bowiem nigdzie uregulowany. Możesz więc negocjować z deweloperem stopień, w którym nieruchomość zostanie wykończona. Spróbuj także wynegocjować darmowe zmiany w projekcie, jeśli marzy Ci się np. przesunięcie drzwi czy postawienie ścianki działowej.
Najczęściej kosztami notarialnymi obie strony dzielą się po połowie, ale jest to kwestia ustalana podczas podpisywania umowy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby negocjować z deweloperem, by wziął ten koszt na siebie!
Możesz też negocjować dodatkowe benefity, większe lub mniejsze. Np. z deweloperem, który jest zarazem właścicielem spółdzielni, możesz wynegocjować niższy czynsz, a z inwestorem rabat na kolejne mieszkanie. Możesz też próbować np. negocjować wymianę elementów armatury w mieszkaniu.
Skoro wiesz już, jakie masz możliwości negocjacyjne, czas przejść do argumentów, które mogą Ci się przydać podczas rozmowy z deweloperem. Musimy postawić sprawę jasno. Jeśli chcesz kupić piękny, jasny, duży apartament w centrum miasta z miejscem parkingowym i komórką lokatorską, prawdopodobnie nie uda Ci się otrzymać żadnego rabatu. Takie mieszkania schodzą na pniu. Warto jednak zastanowić się nad różnymi czynnikami, które mogą wpłynąć na obniżenie ceny. Czym trzeba się zainteresować?
Jeśli mieszkanie znajduje się w okolicy o złej sławie, w otoczeniu fabryk, z dala od komunikacji miejskiej czy daleko od centrum, jest to przestrzeń na negocjacje z deweloperem.
Możliwość zapłacenia gotówką to zawsze dobry argument do negocjacji, gdyż deweloperzy znacznie bardziej cenią sobie pewnych klientów, którzy są już gotowi do zakupu, a nie czekają na decyzję kredytową.
Mieszkanie znajduje się w budynku bez windy? A może nie ma balkonu, tarasu, przydzielonego miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej? Zdecydowanie jego atrakcyjność spada, a to dobre pole do negocjacji.
Mieszkania, w których nie ma na co dzień zbyt dużo słońca, które są ciemne lub mają okna wychodzące na ruchliwą ulicę, nie są zbyt rozchwytywane. To Twoja szansa!
Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z negocjacjami z deweloperem, ponieważ nie potrafisz tak dobrze argumentować swoich racji? Możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doskonale znają branżę nieruchomości i wiedzą, jak rozmawiać ze sprzedającymi. Nie ma żadnych zapisów prawnych, dotyczących tego, czy podczas negocjacji można posiłkować się wiedzą kogoś z zewnątrz, czy nie, więc bez problemu możesz z takich usług skorzystać. Pamiętaj, że kwoty, które często udaje się wynegocjować (bądź też dodatkowe benefity) są zazwyczaj dużo wyższe niż koszt pomocy specjalisty, dlatego nie ma sensu na tym oszczędzać.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci przygotować się do negocjacji ze sprzedającym. Powodzenia!
2023-07-07 (zaktualizowano: 2023-07-07)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.