Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Notariusz, który sporządza akt notarialny przy zakupie mieszkania, pobiera taksę notarialną, stałe opłaty, a także inne koszta związane z nabyciem nieruchomości. Główną składową płatności jest taksa, którą reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Wysokość taksy notarialnej uzależniona jest od wartości transakcji, tj. czym droższe i większe mieszkanie, tym taksa będzie wyższa. Należy pamiętać, że taksa wymaga dodatkowo opłacenia podatku VAT. Dla przykładu, przy lokalu o wartości z przedziału 60 000 do 1 000 000 złotych, taksa wyniesie 1010 złotych powiększone o 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tysięcy złotych. Co ważne, to w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, koszt wspomnianej taksy notarialnej jest dzielony na pół z deweloperem.
Nabywca u notariusza musi także uiścić opłaty stałe związane z założeniem księgi wieczystej (60 złotych), a także wpisem prawa własności do księgi wieczystej (200 złotych). Ponadto w sytuacji finansowania zakupu nieruchomości poprzez kredyt hipoteczny, kupujący zobowiązany jest również opłacić wpis hipoteki zwykłej do księgi wieczystej nieruchomości (kolejne 200 złotych). Tym sposobem opłata notarialna zwiększa się o 460 złotych, które należy przekazać notariuszowi w trakcie podpisywania aktu notarialnego.
Niestety wydatki na poczet notariusza nie kończą się na taksie i stałych opłatach. Dodatkowo należy doliczyć koszt za odpisy aktu notarialnego. Kwota odpisów zależy od długości aktu i ilości potrzebnych nam kopii. Generalnie opłata jest liczona od każdej zaczętej strony dokumentu i mieści się w przedziale od 6 do 20 złotych za stronę + VAT. Co więcej, jeśli mieszkanie kupujemy z rynku wtórnego, to w kancelarii notarialnej trzeba będzie opłacić również podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC (nie obowiązuje on przy mieszkaniach deweloperskich). PCC wynosi 2% od wartości transakcji. Zachęcamy, by zawczasu zliczyć całkowitą sumę pieniędzy, jaka jest do przekazania notariuszowi, gdyż w większości wypadków kancelarie przyjmują wyłącznie gotówkę!
2022-03-21 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.