W artykule wyjaśniamy, czym jest ekspertyza budowlana oraz opinia techniczna.
Ekspertyza budowlana jest dokumentem, przygotowywanym przez rzeczoznawcę budowlanego na zlecenie inwestora. Kiedy należy zlecić jej sporządzenie, a kiedy warto rozważyć w jej miejsce przygotowanie opinii technicznej?
Ekspertyza budowlana to złożony i wielostronicowy dokument, którego przygotowanie musi być poprzedzone nie tylko oględzinami budynku, ale też szczegółowymi badaniami i pomiarami, na podstawie których sporządzane są precyzyjne rysunki techniczne, ilustrujące otrzymane wyniki.
Ekspertyza składa się z części opisowej i obliczeniowej. Ta pierwsza opisuje przedmiot badania i cel sporządzenia dokumentu, zawiera opis budynku, badań oraz wnioski wraz z rekomendacjami dotyczącymi możliwości naprawy istniejących nieprawidłowości. W części obliczeniowej powinniśmy znaleźć kalkulacje, dotyczące obciążeń elementów konstrukcyjnych budynku.
Przygotowanie ekspertyzy należy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu, najlepiej posiadającemu uprawnienia nie tylko w zakresie projektowania, ale też i wykonawstwa. Jej cena rozpoczyna się średnio od 2-2,5 tysiąca złotych, dlatego dobrze jest sprawdzić wcześniej, czy rzeczywiście jest nam niezbędna. Może okazać się, że dla naszych potrzeb wystarczająca będzie opinia techniczna. Warto o tym pamiętać również, jeżeli ekspertyzę planujemy wykorzystać w sporze sądowym - w takim przypadku, jeżeli jest to niezbędne, sąd zleca jej przygotowanie niezależnemu rzeczoznawcy.
Według prawa budowlanego ekspertyzę bezwzględnie należy sporządzić, jeżeli planujemy przeprowadzić modernizację budynku lub zmienić jego przeznaczenia, a także kiedy mamy do czynienia z zarysowaniami konstrukcji. W pozostałych przypadkach, takich jak na przykład spór z drugą stroną umowy odnośnie zakresu lub jakości zrealizowanych prac, opinia techniczna powinna w zupełności wystarczyć.
Przygotowywana jest ona przez inżyniera lub technika na podstawie oględzin budynku oraz analizy dostępnej dokumentacji projektowej. Jest bardziej zwięzła i konkretna niż ekspertyza, ale jednocześnie jest również formalnym dokumentem, który wykorzystać możemy w merytorycznej dyskusji z drugą stroną umowy. Dodatkowo w przypadku stwierdzenia przez inżyniera lub technika konieczności sporządzenia ekspertyzy na pewno zostaniemy o tym poinformowani.
Nie bez znaczenia jest też cena opinii, która jest przeciętnie kilkukrotnie tańsza od ekspertyzy.