W niektórych sytuacjach konieczne staje się sporządzenie operatu szacunkowego, czyli profesjonalnej wyceny nieruchomości. Pozwala ona na poznanie rzeczywistej wartości mieszkania lub domu. Jako że operat stanowi urzędowy dokument, to musi zostać wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. W tym celu trzeba skorzystać z usługi rzeczoznawcy majątkowego. Operat szacunkowy przyda się przykładowo przy podziale majątku, sprzedaży mieszkania.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineOperat szacunkowy jest wyceną wartości nieruchomości, czyli przykładowo domu lub mieszkania. Usługę realizuje osoba mająca odpowiednie kwalifikacje. Wymaga się sporządzenia go w formie pisemnej, zgodnie z ustalonym wzorem, określonymi wymogami. Operat szacunkowy musi mieć konkretną formę i treść, niezależnie od jego przeznaczenia. Zawiera szereg istotnych informacji dotyczących nieruchomości, uwarunkowań, obliczeń, zastosowanych metod. Operat szacunkowy sporządza się dla konkretnego typu nieruchomości. Profesjonalna wycena wartości może dotyczyć przykładowo działek rolnych i leśnych, obiektów przemysłowych i logistycznych, zabytkowych nieruchomości, magazynów, obiektów służących do celów turystycznych i rekreacyjnych. Warto od razu zaznaczyć, że operat szacunkowy może zostać wykonany wyłącznie przez rzeczoznawcę majątkowego, uprawnienia są mu nadawane przez ministra rozwoju.
Jest wiele sytuacji, w których przydaje się operat szacunkowy. Sporządza się go zwykle przy zawieraniu rozmaitych transakcji między osobami fizycznymi i przedsiębiorcami. Instytucje bankowe wymagają od kredytobiorcy dostarczenia operatu szacunkowego. Jest on potrzebny do sprawdzenia rzeczywistej wartości przedmiotu umowy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Niektóre banki wyznaczają swojego rzeczoznawcę majątkowego do dokonania profesjonalnej wyceny domu lub mieszkania. Dokument potwierdzający wartość nieruchomości jest także potrzebny przy podziale spadku, windykacji należności, wycenie powstałych szkód, podziale majątku. Operat szacunkowy przydaje się w przypadku najmu nieruchomości, zakupu lub sprzedaży nieruchomości, komercyjnych inwestycji budowlanych, przekazania gruntu na cele publiczne.
Operat szacunkowy zawsze należy stworzyć zgodnie z przyjętym wzorem, czyli na podstawie obowiązujące przepisy. Nie może zabraknąć w nim charakterystyki przedmiotu wyceny, czyli dokładnych danych dotyczących nieruchomości typu adres, numer księgi wieczystej, granice, powierzchnia. Operat szacunkowy ma również zawierać ramy prawne, cel jego sporządzenia i datę. Opisuje się w nim także stan techniczny nieruchomości i jej przeznaczenie. W operacie szacunkowym umieszcza się analizę rynku nieruchomości. Niezbędne staje się również zawarcie informacji o użytych metodach szacowania, które pozwalają na określenie rzeczywistej kwoty wyceny. Konieczne jest podanie szczegółowych wyliczeń wraz z uzasadnieniem merytorycznym.
W operacie szacunkowym widnieje data jego sporządzenia, podpis rzeczoznawcy majątkowego i jego pieczęć. Zdarza się, że nieruchomość została wyceniona dwukrotnie. Widniejące w obu dokumentach wartości powinny być wobec tego bardzo zbliżone, ale nie zawsze tak jest różnych powodów. W takiej sytuacji konieczne staje się ocenianie wyceny przez organizacje zawodowe rzeczoznawców majątkowych. Najczęściej pod uwagę brany jest ostatni operat szacunkowy ze względu na najbardziej wiarygodne dane. Zawsze jednak potwierdza się jego aktualność, następuje także opiniowanie operatu. Jeśli w dokumentach są zbyt duże rozbieżności, to konieczna staje się wcześniej wspomniana ocena prawidłowości wyceny.
Operat szacunkowy ma określony termin ważności, gdyż na przestrzeni czasu różne czynniki mogą przyczynić się do zmiany wartości nieruchomości. Przyjmuje się, że operat szacunkowy jest ważny przez rok od daty jego sporządzenia. Ceny za wykonanie usługi są mocno zróżnicowane, zależą przede wszystkim od stopnia skomplikowania, lokalizacji nieruchomości. Jeśli ktoś chce dokonać wyceny wartości mieszkania w bloku, to zwykle nie zapłaci więcej niż 500 złotych. Drożej będzie w przypadku operatu szacunkowego domu jednorodzinnego. Z najwyższymi wydatkami muszą liczyć się jednak osoby, które chcą wycenić wartość obiektów o przeznaczeniu przemysłowym i handlowym. Im większe, tym droższe. Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych
2023-06-06 (zaktualizowano: 2023-06-06)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.