W poniższym artykule przekazujemy informacje dotyczące formalności po zakupie domu.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Kupiłeś swój pierwszy dom? Gratulacje! Pamiętaj jednak, że to nie koniec formalności, które musisz dopełnić. O czym nie możesz zapomnieć, aby móc w spokoju cieszyć się nowym miejscem do życia?
Wiele osób myśli, że wraz z opuszczeniem kancelarii notarialnej i podpisaniem aktu notarialnego, formalności związane z kupnem domu się kończą. Nic bardziej mylnego! Musisz zadbać jeszcze o szereg rzeczy, które sprawią, że w nowym miejscu poczujesz się bezpiecznie i spokojnie. Pierwszą z kwestii jest oczywiście ubezpieczenie! Posiadając odpowiednią polisę, masz pewność, że nawet jeśli w nowym domu wydarzy się coś niespodziewanego lub po prostu czynniki zewnętrzne sprawią, że Twój lokal się uszkodzi, otrzymasz pieniądze, które pozwolą go wyremontować. Pamiętaj, aby wybierać takie ubezpieczenie, które nie chroni tylko budynku, ale także wszelkie wyposażenie i najbliższe otoczenie. Dzięki temu, jeśli np. napięcie elektryczne spali Ci system grzewczy, firma ubezpieczeniowa wypłaci Ci pieniądze na naprawę lub wymianę. Warto też wspomnieć, że przy kredytach hipotecznych ubezpieczenie wymagane jest przez bank.
Kolejna formalność to podatek od nieruchomości. Zakup domu wiąże się z odprowadzeniem opłaty do odpowiadającego lokalizacji urzędu gminy lub miasta. Musisz więc złożyć odpowiedni wniosek (znajdziesz w urzędzie lub w Internecie), na podstawie którego wydana zostanie decyzja o tym, jak wysoki będzie. O tym, jak wysoki jest podatek od nieruchomości, decyduje minister podatku (maksymalne kwoty), ale to urzędy gminy mają ostatnie słowo. Mogą bowiem obniżyć stawkę. Wszystko więc zależy od nich.
To nadal nie wszystko! Musisz także dopełnić wszystkich formalności związanych z dostawcami mediów. Przy domach z rynku wtórnego, konieczna jest cesja (potocznie „przepisanie na siebie”), jeśli chcesz nadal korzystać z usług lub wypowiedzenie umowy, jeśli chcesz skorzystać z usług innego dostawcy. Najlepiej zadbać o to, aby wypowiedzenia zostały złożone przez poprzedniego właściciela jak najszybciej. W przypadku domu z rynku pierwotnego musisz zadbać o to, aby takie umowy podpisać bądź dokonać cesji, jeśli deweloper wziął je na siebie.
Teraz już wiesz, o czym nie możesz zapomnieć po zakupie domu, dlatego koniecznie sprawdź, czy wszystkie te punkty znajdują się na Twojej liście to do!
2022-03-20 (zaktualizowano: 2022-03-20)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.