Masz pytania? Zadzwoń 886 070 650

Odbiór mieszkania i lokalu krok po kroku – na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku - jak wygląda?

Kiedy przychodzi dzień odbioru kluczy do własnego, długo wyczekiwanego, wymarzonego mieszkania, wielu z nas z tej radości zapomina o wszystkim, co przyziemne, ale zarazem jakże ważne. Odbiór mieszkania od dewelopera to nie tylko przyjemność wynikająca z możliwości podjęcia prac wykończeniowych i przeprowadzki. To czas wielkiej kontroli. Trzeba uważnie przyjrzeć się, jak to mieszkanie wygląda i czy przypadkiem nie ma poważnych usterek. Choć te najmniejsze też warto spisać w protokole. Zapraszamy do przeczytania kompletnego poradnika dotyczącego odbioru mieszkania lub lokalu od dewelopera.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Spotkaj się z nami!

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i lokalu od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera czy też innego lokalu to jeden z ostatnich kroków przed odbiorem kluczy. To jednocześnie moment rozstrzygający o tym, kto poniesie koszty usterek znajdujących się w mieszkaniu, zarówno od razu, jak i po upływie pewnego czasu. To oznacza, że jeśli kupujący mieszkanie w dniu odbioru zlekceważy pewne niedociągnięcia ze strony dewelopera i mu ich nie zgłosi, będzie musiał mierzyć się z problemami w przyszłości. Prędzej czy później pojawi się konieczność ich wyeliminowania. W związku z tym odbiór mieszkania od dewelopera — odbiór techniczny, jest momentem, w którym należy dobrze sprawdzić, czy kupujący faktycznie dostaje to, za co zapłacił. Czy deweloper wywiązał się z podpisanej umowy, czy jednak musi pewne rzeczy poprawić?

Odbiór mieszkania krok po kroku

Odbiór mieszkania od dewelopera odbywa się w kilku złożonych krokach. Każdy z nich jest niezwykle ważny i wiąże się z konsekwencjami, z jakimi nowy właściciel tej nieruchomości będzie musiał ewentualnie mierzyć się w przyszłości.

Krok 1: Przygotowanie narzędzi

Podczas odbioru mieszkania warto posłużyć się następującymi narzędziami: szczelinomierz, dalmierz, kątownik, wilgotnościomierz, miernik napięcia, pirometr, łaty, poziomica i kamera termowizyjna. 

Krok 2: Sprawdzenie dokumentacji

Zanim nastąpi odbiór mieszkania od dewelopera, trzeba w pierwszej kolejności zapoznać się z dokumentacją. Deweloper powinien przekazać dokumenty dotyczące wykonanej budowy, dokumentację wykonawczą oraz pomiar powierzchni wykonanej. Ponadto musi udostępnić instrukcję obsługi i eksploatacji obiektu, instalacji oraz urządzeń, które są związane z danym obiektem. Na podstawie tych dokumentów osoba, która dokonuje odbioru mieszkania, będzie mogła porównać, czy stan i wygląd mieszkania zgadza się z zapisami w podpisanej z deweloperem umowie. 

Krok 3: Płaszczyzny, czyli piony i poziomy 

Brak poziomów i pionów generuje wysokie koszty usługi kładzenia płytek, czy montażu mebli wykonanych na zamówienie. Piony i poziomy można sprawdzić, posługując się długimi łatami (poziomicami). Należy w związku z tym docisnąć dolny koniec łaty do badanej powierzchni, a następnie odchylić jej górną część do momentu, w którym oczko w libelli rurkowej pojawi się na środku między kreskami. W ten właśnie sposób trzeba sprawdzić wszystkie płaszczyzny w mieszkaniu. Badając podłogę, warto przemieszczać się w różne lokalizacje i obierać różne kierunki położenia łaty. 

Krok 4: Ściany

Odbiór mieszkania od dewelopera powinno poprzedzić sprawdzenie ścian. Jednak nie wystarczy tylko zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem tynk nie jest popękany albo nie ma na nim widocznych rys. Oczywiście to ważna sprawa, ale niejedyna, której trzeba się przyjrzeć. Należy więc również zwrócić uwagę na to, czy ich struktura jest poprawna, czy ściany nie są za cienkie, czy dobrze przylegają i czy nie będą się łuszczyć podczas prac wykończeniowych. Warto też ocenić ich kolor. 

Krok 5: Stolarka okienna i drzwiowa

Kolejnym podstawowym krokiem, zanim ostatecznie nastąpi odbiór mieszkania od dewelopera, jest ocena stanu szyb w oknach oraz drzwi. Należy to robić w naturalnym świetle, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Wystarczy spojrzeć przez okno z odległości 2 metrów od okna, by zauważyć wszelkie niedoskonałości, w tym rysy. Jeśli przykładowo szyby są brudne, w protokole najlepiej napisać, że z tego powodu niemożliwe było przeprowadzenie badania. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy uszczelki na oknach są prawidłowo złożone i nie ma wgnieceń. Jeżeli zaś chodzi o drzwi, powinny być bez uszkodzeń technicznych. Dotyczy to nie tylko krawędzi drzwi, ale również ościeżnicy i progu. Należy sprawdzić, czy otwarte drzwi nie zamykają się samoczynnie, co też mogłoby oznaczać wadę. 

Protokół odbioru – co zrobić, jeśli znajdę usterki?

Ewentualne znalezienie usterek nie powinno nikogo dziwić. Po to jest odbiór mieszkania od dewelopera, aby je wykryć. Do ich powstania może przyczynić się wiele czynników. Na przykład szybkość przeprowadzonych prac albo brak rzetelności ze strony wykonawców. Każdą usterkę trzeba sfotografować, zmierzyć, szczegółowo opisać. Każda z nich musi być jednocześnie wpisana do protokołu odbioru. Im dokładniej zostanie to wykonane, tym lepiej. Na pewno osoba, która będzie reprezentować dewelopera, będzie chciała za wszelką cenę kwestionować znalezione usterki. Jednak właściciel musi być stanowczy i konsekwentny. Powinien zapisywać w protokole wszystko, co wydaje mu się wątpliwe. 

Należy przy tym wszystkim pamiętać, że nawet najmniejsza usterka widoczna na ścianie, podłodze, oknie, drzwiach itd., może generować surowe konsekwencje w przyszłości. Usterki te mogą znacznie się powiększać albo utrudniać kolejne prace wykończeniowe. Może też zdarzyć się tak, że wykończone mieszkanie już niedługo po tym będzie wymagało remontu. Przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych i robocizny, tym ważniejsze jest, aby dobrze sprawdzić mieszkanie w dniu jego odbioru. 

Kiedy deweloper usunie usterki?

Kiedy już wszystko jest jasne i okazuje się, że w mieszkaniu są jakieś niedociągnięcia, usterki, deweloper zobowiązany jest do ich usunięcia. Na początku ma 14 dni na odniesienie się do danego protokołu usterek, a w konsekwencji tego ich uznanie albo odrzucenie. Na samą naprawę ma 30 dni od momentu podpisania raportu z odbioru. Takie terminy są uwzględnione w zapisach Ustawy deweloperskiej. 

Powyższe wskazuje na to, że wykrycie usterek nie jest powodem do zmartwień. W większości przypadków mieszkania mają nawet kilkanaście różnych wad, które są możliwe do szybkiej naprawy, w ciągu kilku tygodni. Bardzo ważne jest, aby wszystkie usterki uwzględnić w przygotowywanym protokole odbioru. Nie wolno godzić się na sugestie dewelopera wskazujące na to, że niektóre z nich są mało istotne i można je zlekceważyć. Otóż nie! Każda, nawet najmniejsza wada musi być wyeliminowana i nie należy robić tego na własną rękę. Po to jest odbiór mieszkania od dewelopera, by wykryć te niedociągnięcia i by on sam wszystkim się zajął. 

Drugi odbiór techniczny przed odbiorem kluczy

Kiedy poprawki są już uznane za zakończone, przychodzi moment na drugi odbiór mieszkania od dewelopera, czyli tak zwany drugi odbiór techniczny przed odbiorem kluczy. Ma to na celu sprawdzenie, czy deweloper wywiązał się z obietnicy i naprawił wszystkie niedociągnięcia i czy zrobił to poprawnie. Jeżeli w czasie pierwszego odbioru wykryto dużo usterek albo niedużą ilość, ale bardzo poważnych, warto udać się na ten odbiór z fachowcem. Doświadczony inżynier będzie też przydatny, jeśli deweloper na pierwszym spotkaniu dążył do wmówienia, iż usterki te są nieistotne i najzwyczajniej w świecie właściciel mieszkania tylko szuka problemu na siłę. 

Należy pamiętać, kto będzie w tym mieszkaniu mieszkał. Komu ma ono zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Jeżeli zgodnie z umową mieszkanie miało zostać zbudowane z najlepszych materiałów, z należytą starannością, to takiego mieszkania należy oczekiwać, a wszelkie niedoskonałości, nawet te najmniejsze i nawet podczas drugiego już odbioru, wytykać i żądać naprawy. Deweloper zapewne będzie naprawiał niechętnie, bo to będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, ale z drugiej strony nie będzie miał wyjścia. Zlekceważenie uwag właściciela mogłoby doprowadzić do poważnych dla niego konsekwencji. Warto więc walczyć o swoje.

Ostateczny odbiór mieszkania od dewelopera powinien nastąpić w momencie, w którym będzie ono w oczekiwanym stanie. Z drugiej strony należy dodać, że deweloper jest świadomy tego, że właściciel mieszkania może mieć uwagi co do wykonania danego lokalu. Dla niego na pewno nie będzie to nowością, tym bardziej, jeśli faktycznie buduje „na szybko” i niskim kosztem. 

Fachowiec od odbioru mieszkania od dewelopera 

Wiele osób uważa, że odbiór mieszkania od dewelopera jest procesem złożonym, czasem długotrwałym i skomplikowanym. Wymaga wiedzy, której niestety osoba na co dzień zajmująca się czymś zupełnie innym, nie ma. Przez to niejednokrotnie zdarzało się, że ktoś odebrał mieszkanie, dał sobie wmówić, że widoczne usterki to nic takiego i poniósł przez to surowe konsekwencje. Bo wykończenie mieszkania było droższe, bo niedługo później było trzeba przeprowadzić remont itd. Stąd warto zgłosić się z prośbą o pomoc do fachowców. 

W tym miejscu pragniemy zaprezentować nasze usługi. Oferujemy profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera, odbiór techniczny nieruchomości. Zatrudniamy doświadczonych inżynierów, którzy pomagają nabywcom ocenić stan mieszkania oddawanego przez dewelopera. Poza wiedzą i doświadczeniem mają odpowiedni sprzęt budowlany, który umożliwia precyzyjne sprawdzenie tych wad. Każdego miesiąca wykonujemy kilkaset odbiorów. Bardzo dobrze wiemy, jakie usterki i wady występują najczęściej. Orientujemy się też, jak deweloperzy się tłumaczą i co robią, aby przyspieszyć ten odbiór. Nam się jednak nie śpieszy, bo zależy nam na tym, aby nasz klient odebrał klucz do mieszkania, które będzie dla niego bezpieczne i w pełni komfortowe.

Zamawiając usługę odbiór mieszkania od dewelopera, możesz mieć pewność, że zadbamy o Twoje interesy. Sprawdzimy wszystko krok po kroku, uwzględnimy nawet najmniejszą usterkę i przypilnujemy, by deweloper naniósł poprawki. Świadczymy tę usługę w rozsądnych cenach. Zresztą, nawet gdyby było inaczej, opłacalność skorzystania z niej byłaby duża. Lepiej zapłacić za pomoc przy odbiorze mieszkania, niż ponieść wysokie koszty z tytułu eliminowania usterek na własną rękę. Co często wynika z niedopatrzenia ze strony osób, które samodzielnie dokonują odbioru swojego wymarzonego mieszkania.

2023-01-23 (zaktualizowano: 2023-01-23)

autor posta Wrzosiński

Tekst autorstwa

Emil Wrzosiński

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Spotkaj się z nami!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 69 opinii.

Dlaczego warto zamówić profesjonalny odbiór mieszkania?

Odbiór samemu

Odbiór z inżynierem

dokładność i spostrzegawczość
dokładność i spostrzegawczość
dokładność i spostrzegawczość
wykształcenie techniczne
wykształcenie techniczne
wykształcenie techniczne
nowoczesny i zgodny z normami sprzęt
nowoczesny i zgodny z normami sprzęt
nowoczesny i zgodny z normami sprzęt
dostęp do płatnych norm i certyfikatów
dostęp do płatnych norm i certyfikatów
dostęp do płatnych norm i certyfikatów
znajomość sztuczek dewelopera
znajomość sztuczek dewelopera
znajomość sztuczek dewelopera
doświadczenie z setek odbiorów
doświadczenie z setek odbiorów
doświadczenie z setek odbiorów
badanie termowizyjne kamerami o wysokiej rozdzielczości
doświadczenie z setek odbiorów
doświadczenie z setek odbiorów

Odbiór samemu

 • dokładność i spostrzegawczość;
 • wykształcenie techniczne;
 • brak nowoczesnego sprzętu
 • znajomość norm i przepisów;
 • znajomość sztuczek dewelopera;
 • doświadczenie z setek odbiorów;
 • badanie termowizyjne.

Odbiór z inżynierem

 • dokładność i spostrzegawczość;
 • wykształcenie techniczne;
 • nasi inżynierowie mają nowoczesny i zgodny z normami sprzęt
 • dostęp do płatnych norm i certyfikatów
 • znajomość sztuczek dewelopera;
 • doświadczenie z setek odbiorów;
 • badanie termowizyjne z pomocą kamer o wysokiej rozdzielczości.

Ponadto, nasi inżynierowie są certyfikowani przez:

infrared training center logo instytut techniki budowlanej logo

Nasze usługi

Odbiór techniczny mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Zamów odbiór mieszkania
 • tynki i wylewki
  zawilgocenia, odchylenia od płaszczyzny, ubytki
 • okna i parapety
  umocowania, poziomy, uszkodzenia mechaniczne, regulacje, uszczelki
 • balkony
  obróbki blacharskie, spadki, mocowanie i stan balustrady
 • metraż
  weryfikacja z rzutem na prośbę klienta (nie pomiar inwentaryzacyjny)
 • drzwi
  regulacja, uszkodzenia, uszczelki
 • instalacje
  rozmieszczenie, zgodność z umową, napięcie
 • przynależności
  komórki, miejsca postojowe, garaże pod względem ewentualnych usterek, braku zgodności z projektem
Odbiór z termowizją

Odbiór z termowizją

Zamów odbiór z termowizją
 • tynki i wylewki
  zawilgocenia, odchylenia od płaszczyzny, ubytki
 • okna i parapety
  umocowania, poziomy, uszkodzenia mechaniczne, regulacje, uszczelki
 • balkony
  obróbki blacharskie, spadki, mocowanie i stan balustrady
 • metraż
  weryfikacja z rzutem na prośbę klienta (nie pomiar inwentaryzacyjny)
 • drzwi
  regulacja, uszkodzenia, uszczelki
 • instalacje
  rozmieszczenie, zgodność z umową, napięcie
 • przynależności
  komórki, miejsca postojowe, garaże pod względem ewentualnych usterek, braku zgodności z projektem
 • oraz
 • zawilgocenia
  • woda technologiczna "zamknięta" w murach
  • nieszczelność przy wykończeniu komina lub połaci dachu
  • błędnie wykonane izolacje poziome budynku
  • nieszczelności instalacji wodnej i kanalizacyjnej
 • instalacja elektryczna
  czy przewody i bezpieczniki nie są nadmiernie obciążone
 • ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne
  rozmieszczenie mat grzewczych oraz wycieki
 • wentylacja
  w którym kierunku działa
 • nieszczelność okien
  ubytki ciepła
 • niedociągnięcia i rażące błędy
  w termoizolacji ścian/dachu/przegród budowlanych
Odbiór domu

Odbiór domu
od dewelopera

Zamów odbiór domu
 • tynki i wylewki
  zawilgocenia, odchylenia od płaszczyzny, ubytki
 • okna i parapety
  umocowania, poziomy, uszkodzenia mechaniczne, regulacje, uszczelki
 • balkony
  obróbki blacharskie, spadki, mocowanie i stan balustrady
 • metraż
  weryfikacja z rzutem na prośbę klienta (nie pomiar inwentaryzacyjny)
 • drzwi
  regulacja, uszkodzenia, uszczelki
 • instalacje
  rozmieszczenie, zgodność z umową, napięcie
 • przynależności
  komórki, miejsca postojowe, garaże pod względem ewentualnych usterek, braku zgodności z projektem
 • oraz
 • elewacja
  pęknięcia, odchylenia, zacieki
 • dach
  zacieki i stan dachówek
 • schody
  równość stopni, zgodność z normami
 • zagospodarowanie otoczenia
  niwelacja terenu, podjazd, ogrodzenie
Inspekcja mieszkania lub domu na rynku wtórnym

Inspekcja mieszkania lub domu na rynku wtórnym

Zamów inspekcję

Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.

 • Argumenty do zbicia ceny
  w raporcie z inspekcji nieruchomości na rynku wtórnym dostarczymy Państwu argumenty (np. zły stan techniczny instalacji, niższy niż rzeczywisty metraż), które umożliwią zbicie ceny ze sprzedawcą
 • Usterki, wady, elementy do naprawy
  podczas inspekcji mieszkania lub domu na rynku wtórnym w przejrzystym raporcie podsumujemy stan techniczny nieruchomości, wskażemy elementy wadliwe oraz do wymiany/naprawy
 • Instalacje
  zweryfikujemy, które z instalacji w nieruchomości są przestarzałe, a tym samym kwalifikują się do szybkiej wymiany
 • Termowizja
  wskażemy mostki termiczne, przedmuchy, obecność zwierząt takich jak kuny na poddaszu, wykryjemy grzyba i inne ogniska korozji biologicznej
 • Metraż
  rzeczywisty metraż nieruchomości na rynku wtórnym często nie jest zgodny z metrażem z ogłoszenia lub księgi wieczystej
 • Koszty remontu
  w naszym raporcie oszacujemy koszty remontu domu lub mieszkania na rynku wtórny
Sprawdzenie firmy remontowej

Sprawdzenie firmy remontowej

Zamów usługę

Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.

 • Podłogi i ściany
  sprawdzimy poprawność wykonania przez firmę remontową płytek, paneli, desek, parkietów oraz jakość m.in. tynków i ścian
 • Sucha zabudowa
  zweryfikujemy, jak fachowcy od remontu wykonali m.in. podwieszane sufity, ścianki działowe, płaszczyzny, piony i poziomy
 • Instalacje
  sprawdzimy wykonanie przez wykończeniowców instalacji, m.in. liniowość włączników i gniazdek elektrycznych, a także zgodność punktów instalacyjnych z projektem
 • Zgodność z umową
  jeżeli zawarli Państwo z firmą wykończeniową pisemną umowę na wykończenie, zweryfikujemy, czy wykonany remont uwzględnia wszystkie punkty z umowy
 • Inne niedoróbki
  zweryfikujemy m.in. poprawność zamontowanych mebli na wymiar, podłączenie sprzętów AGD i RTV do punktów elektrycznych, odpływ prysznica itp.
 • Raport z audytu remontu
  po każdym audycie remontu wysyłamy Państwu raport z podsumowaniem głównych niedoróbek wraz z zaznaczeniem ich na rzucie kondygnacji
Badanie termowizyjne

Badanie termowizyjne

Zamów badanie

Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.

 • Zawilgocenia
  • woda technologiczna "zamknięta" w murach
  • nieszczelność przy wykończeniu komina lub połaci dachu
  • błędnie wykonane izolacje poziome budynku
  • nieszczelności instalacji wodnej i kanalizacyjnej
 • Instalacja elektryczna
  czy przewody i bezpieczniki nie są nadmiernie obciążone
 • Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne
  rozmieszczenie mat grzewczych oraz wycieki
 • Wentylacja
  w którym kierunku działa
 • Nieszczelność okien
  ubytki ciepła
 • Niedociągniecia
  i rażące błędy w termoizolacji ścian/dachu/przegród budowlanych

Działamy w całej Polsce

Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Warszawa Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Wrocław Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Kraków Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Gdańsk, Gdynia i Sopot Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Katowice Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Łódź Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Toruń Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Bydgoszcz Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Lublin Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Szczecin Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Rzeszów Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Olsztyn Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Białystok Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Kielce Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Opole Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Gliwicach Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Poznań Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Sosnowcu Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Częstochowie. Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Radomiu Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera - Zielona Góra Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Koszalinie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Elblągu Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Tarnowie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Braniewie Odbiory mieszkań i domów z doświadczonymi inżynierami Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Górze Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Blachowni Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Myśliborzu Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Żyrardowie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Piasecznie. Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Mielcu Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Chodzieży Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Giżycku Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Świebodzinie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Oświęcimiu Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Bielawie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Opocznie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Międzychodzie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Wieliczce Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Płocku. Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Otwocku Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Policach Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Ustce Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Jędrzejowie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Pszczynie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Józefów Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Łasku Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Krośnie Profesjonalny odbiór mieszkania od dewelopera w Olkuszu

odbiory mieszkań

tel. 886 070 650

kontakt@odbiorymieszkan.info

Umowa deweloperska