W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest norma PN-ISO 9836:1997.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórKupując dom lub mieszkanie, powinniśmy móc zakładać, że powierzchnia podana nam przez dewelopera jest dokładnym odzwierciedleniem stanu rzeczywistego. Niestety, nie do końca tak jest.
Kupno domu czy mieszkania to duży wydatek, przez większość osób ponoszony raz w życiu. Jako że cenę za lokal nalicza się według metrażu, odpowiednio dokonany pomiar ma duże znaczenie dla ostatecznej kwoty, którą przyjdzie nam zapłacić. Przy obecnych cenach domów i mieszkań - nawet teoretycznie niewielka różnica metrażowa może oznaczać istotne podniesienie ceny ostatecznej lokalu.
W umowie z deweloperem musi znaleźć się m.in. informacja o metrażu lokalu. Jednak dokument ten jest zazwyczaj spisywany z nabywcą jeszcze na etapie budowy, a co za tym idzie - zapis znajdujący się w umowie dotyczy projektu, a nie rzeczywistej wartości, jaką uzyskano po dokonaniu pomiaru lokalu. W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że lokal jest mniejszy o około 1-2%.
Wcześniej obowiązująca norma PN-70/B-02365 została zastąpiona przez PN-ISO 9836:1997. Jeszcze dekadę temu można było znaleźć inwestycje, których metraż był wyliczany na podstawie starej normy, jednak wszystkie inwestycje, które uzyskały pozwolenia budowlane po 29 kwietnia 2012 roku, muszą być mierzone zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997. Nowa norma jest korzystniejsza dla kupujących.
Zgodnie ze wspomnianą normą, powierzchnia całkowita danej kondygnacji dzieli się na użytkową i powierzchnię konstrukcji. Ta pierwsza oznacza powierzchnię, którą faktycznie możemy użytkować (bez ścian działowych), a druga - to powierzchnia całego obrębu lokalu, liczona bez ścian czy obniżeń sufitu.
Przeprowadzając odbiór domu, warto upewnić się, że płacimy rzeczywiście za metraż, który uzyskujemy, a nie więcej. Dobrym rozwiązaniem jest m.in. umieszczenie w umowie z deweloperem klauzuli, zgodnie z którą w ostatecznym dokumencie, spisywanym po odbiorze, uwzględniony będzie faktyczny metraż lokalu, który uzyskano po postawieniu budynku.
2022-02-10 (zaktualizowano: 2022-02-10)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.