W wielu przypadkach staje się niezbędnym uzyskanie wiedzy na temat energochłonności danego obiektu. W tym celu konieczne jest uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Na jej podstawie możliwe jest oszacowanie kosztów związanych z eksploatacją domu. W charakterystyce energetycznej uwzględnia się wiele elementów, ma ona postać kilkustronicowego dokumentu.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineNa podstawie charakterystyki energetycznej można sprawdzić, ile energii konieczne jest do użytkowania danego budynku. Pod uwagę brane są między innymi konstrukcja obiektu, wszystkie zastosowane instalacje i rozwiązania techniczne. Warto od razu zaznaczyć, że charakterystyka energetyczna musi zostać sporządzona zgodnie z wymaganym wzorem w wersji drukowanej i elektronicznej.
W świadectwie charakterystyki energetycznej znajduje się mnóstwo informacji, kompletna dokumentacja składa się z czterech stron w formacie A4. Charakterystyka energetyczna ma termin ważności, po 10 latach, konieczne staje się sporządzenie kolejnego świadectwa. Może to nastąpić wcześniej, jeśli budynek został poddany pracom remontowym lub termomodernizacji.
Charakterystyka energetyczna zawiera niezbędne informacje o budynku, czyli jego adres, rok budowy, powierzchni użytkowej. Uwzględnia się także parametry użytkowe i techniczne obiektu. Można wobec tego znaleźć dane dotyczące objętości budynku, rodzaju zamontowanych instalacji wraz z ich parametrami. W charakterystyce energetycznej nie może zabraknąć również fotografii obiektu i szeregu wskaźników obliczeniowych.
Dokumentacja zawiera informacje o zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię, energię końcową i energię użytkową. Trzeba także zawrzeć obliczenia, z których jasno wynika, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na energię pozwalającą na ogrzanie wszystkich pomieszczeń i podgrzanie wody użytkowej oraz działania systemu wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia. Zgodnie z przepisami prawa w charakterystyce energetycznej konieczne staje się podanie zaleceń odnośnie do prac instalacyjnych, których celem jest zredukowanie ilości zużywanej energii.
Świadectwo charakterystyki energetycznej może zostać wystawione wyłącznie przez uprawnioną do tego jednostka. Musi to być osoba mająca zdolność do wykonywania czynności prawnych. Wymaga się także niekaralności, ukończenia studiów wyższych, tytuł inżyniera lub magistra inżyniera/architekta/pożarnictwa. Mogą być także studia wyższe/podyplomowe związane z charakterystyką energetyczną budynków, budownictwem energetycznym i OZE.
Za wystawienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku odpowiadają również osoby mające uprawnienia budowlane do projektowania konstrukcji, budynków, architektury, instalacji. Można szybko zweryfikować osoby mające odpowiednie uprawnienia, wystarczy zapoznać się z wykazem na stronie ministerstwa rozwoju i technologii. Niezbędne staje się także ubezpieczenie OC, które zabezpiecza interesy klienta w razie powstania szkód w wyniku sporządzenia niewłaściwie charakterystyki energetycznej.
Na całkowity koszt charakterystyki energetycznej dla budynku jednorodzinnego składa się wiele czynników. Największy wpływ ma oczywiście wielkość obiektu. Istotny będzie także poziom skomplikowania bryły nieruchomości. Pod uwagę bierze się również typ konstrukcji ścian i dachów. Cena charakterystyki energetycznej zależy również od rodzaju zamontowanych instalacji. W mniejszym stopniu o poniesionych wydatkach decydują wykorzystane rozwiązania technologiczne.
Czasem wystarczy zapłacić 500 zł, innym razem cena jest dwukrotnie wyższa. Najczęściej koszt usługi oblicza się indywidualnie.
Charakterystyka energetyczna nie zawsze jest obowiązkowa. Jeśli ktoś decyduje się na budowę domu na własny użytek, to nie musi zlecać wykonania świadectwa.
Nie będzie ona wymagana w przypadku obiektów objętych ochroną zabytków i opieką nad zabytkami oraz prowadzących działalność religijną.
Budynki wolnostojące o powierzchni poniżej 50 metrów kwadratowych oraz budynki przemysłowe i gospodarcze pozbawione instalacji zużywających energię nie wymagają sporządzania charakterystyki energetycznej. Z obowiązku i wykonania są zwolnione również gospodarstwa rolne z maksymalnym wskaźnikiem EP 50 kWh. Certyfikacji podlegają budynki lub ich części, gdy są one wynajmowane lub sprzedawane.
2023-05-05 (zaktualizowano: 2023-05-05)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.