W artykule wyjaśniamy, jakie są normy związane z metrażem.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórNorma PN-ISO 9836:1997 pomaga w ocenie czy metraż otrzymanego mieszkania odpowiada temu, za co zapłaciłeś. Często zdarza się, że ostateczna powierzchnia mieszkania jest mniejsza niż ta wpisana w umowie. Kiedy jest to zgodne z przepisami, a kiedy możesz dochodzić swoich praw?
Jedną z kwestii, która musi zostać zapisana w umowie deweloperskiej jest powierzchnia lokalu, określona w metrach kwadratowych. Umowy tego typu są podpisywane zwykle na długo przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, a co za tym idzie w dokumencie wpisane są wymiary z projektu, a nie te, które rzeczywiście uzyskano. To co wpisano w umowie deweloperskiej jest więc pewnym kompromisem między nabywcą i deweloperem, ponieważ określa to jaki metraż lokalu będzie najbardziej prawdopodobny. Po zakończeniu budowy dokonuje się ostatecznych pomiarów. Trzeba liczyć się z tym, że metraż końcowy często różni się od projektowanego o ok. 1-2%. Jak możesz zabezpieczyć się przed zapłaceniem za metry, których w rzeczywistości nie ma? Wystarczy dodać do umowy klauzulę, która pozwala na odpowiednie zmniejszenie albo zwiększenie ceny za ostateczną powierzchnię mieszkania.
Podstawą pomiaru powierzchni w nieruchomości są Polskie Normy, czyli dokument, który potwierdza sposób postępowania z konkretną kwestią techniczną. Pomiar powierzchni lokalu przez deweloperów może być realizowany na podstawie dwóch norm:
Z perspektywy nabywcy, korzystniejsza jest norma PN-ISO 9836:1997. To właśnie ta norma obowiązuje aktualnie w większości inwestycji deweloperskich.
Norma PN-ISO 9836:1997 mówi o tym, że powierzchnia całkowita kondygnacji dzieli się na powierzchnię użytkową i powierzchnię konstrukcji. Ta pierwsza to część powierzchni kondygnacji netto, natomiast powierzchnia konstrukcji to powierzchnia zamykająca, utworzona przez wszelkiego rodzaju ściany, np. działowe. Na rysunku znajdującym się w treści Normy powierzchnia użytkowa lokalu jest oznaczona bez jakichkolwiek ścianek, wskazując pomieszczenie. Warto o tym pamiętać podczas przeglądania projektów.
2022-05-25 (zaktualizowano: 2022-05-25)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.