W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas odbioru mieszkania od dewelopera sporządzany jest protokół, pod którym podpisuje się nabywca (lub jego pełnomocnik) oraz przedstawiciel dewelopera. Kiedy dokładnie odbywa się odbiór i na co zwrócić w jego trakcie szczególną uwagę? Co dokładnie powinno znaleźć się w protokole odbioru?
Odbiór mieszkania odbywa się po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji. Wtedy do kupujących przekazywane są drogą pocztową, a dodatkowo też często za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie, zaproszenia na odbiór ze wskazaniem konkretnej daty i godziny. Jeżeli wskazany termin koliduje z naszymi planami, dobrze jest zgłosić to odpowiednio wcześnie do dewelopera w celu ustalenia nowego, odpowiedniego dla obydwu stron.Uczestnicy odbioru i jego przebieg
Zgodnie z zapisami ustawy deweloperskiej w odbiorze obowiązkowo uczestniczy kupujący (lub osoba, której nabywca udzielił pełnomocnictwa) oraz reprezentant dewelopera. Dodatkowo kupującego może wesprzeć pomocnik (na przykład inżynier lub ktoś inny, najlepiej posiadający stosowną wiedzę i doświadczenie). Na odbiorze pojawić się może też przedstawiciel generalnego wykonawcy, który zazwyczaj jest odpowiedzialny za naprawę zgłoszonych usterek.
W trakcie odbioru mieszkanie należy sprawdzić pod względem jego zgodności z dokumentacją umowną oraz normami budowlanymi, prawem budowlanym i szeroko rozumianą sztuką budowlaną. Dlatego jeżeli sami nie posiadamy stosownej wiedzy, wówczas warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego inżyniera z firmy Odbiory mieszkań. Jest to o tyle ważne, że wszystkie stwierdzone podczas odbioru usterki wpisywane są do protokołu odbioru, który następnie stanowi podstawę do ich naprawienia na koszt dewelopera.
W trakcie odbioru powinny zostać sprawdzone:
Inżynierowie firmy Odbiorymieszkan.info podczas odbioru korzystają między innymi z kamery termowizyjnej, co pozwala na wykrycie usterek niewidocznych na pierwszy rzut oka, takich jak na przykład zawilgocenia lub obecność tzw. mostków termicznych, powodujących utratę ciepła.
Ważne jest, aby wszystkie usterki wpisane zostały do protokołu odbioru, nawet jeżeli deweloper jest temu niechętny. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie możliwość dochodzenia od niego naprawy wad. Od dnia sporządzenia protokołu zgodnie z ustawą deweloperską deweloper ma 14 dni na odniesienie się do usterek oraz 30 dni na naprawę uznanych wad.
Warto zaznaczyć, że odbiór mieszkania nie musi być jednoznaczny z przekazaniem kluczy. Jeżeli mamy w naszej umowie stosowny zapis, wówczas klucze otrzymamy na odbiorze, jeżeli nie - wejdziemy w ich posiadanie już po podpisaniu umowy przeniesienia własności.
Może zdarzyć się tak, że w mieszkaniu stwierdza się liczne usterki, i w takiej sytuacji, nawet jeżeli zgodnie z umową klucze mogą trafić już do nabywcy, warto się wstrzymać z ich odbiorem do tzw. drugiego odbioru, w porozumieniu z deweloperem. Konieczne jest wówczas umieszczenie w protokole stosownej informacji. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy odpowiedzialnością za powstałe już po przekazaniu kluczy wady mechaniczne zostanie obarczony kupujący.
Dodatkowo, ze względu na fakt, że deweloperowi zależy na jak najszybszym przekazaniu lokalu nabywcy, może okazać się, że usterki zostaną usunięte szybciej, niż miałoby to miejsce gdyby klucze były już w rękach nabywcy.
Protokół odbioru, najczęściej sporządzany na druku dostarczonym przez dewelopera, powinien zawierać:
Jeżeli już po odbiorze mieszkania stwierdzimy pojawienie się nowych wad, nie oznacza to, że z ich naprawą będziemy musieli radzić sobie sami. W takiej sytuacji narzędziem, z którego należy skorzystać, jest rękojmia, która w przypadku nieruchomości obowiązuje przez 5 lat od momentu wydania przedmiotu umowy niezależnie od zapisów umownych. Objęte są nią zarówno wady fizyczne (techniczne) nieruchomości, jak i prawne (jak na przykład jej obciążenie prawami osób trzecich). W jej ramach nabywca może dochodzić od sprzedającego naprawienia wady, wymiany na lokal pozbawiony wad, obniżenia jego ceny, a w przypadku wad istotnych może nawet odstąpić od umowy.
2022-01-24 (zaktualizowano: 2022-03-21)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.