W poniższym artykule wyjaśniamy, jak ocenić stan techniczny starego domu.
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęStare domy mają swój urok, ponieważ nierzadko przypominają dzieła sztuki z zakresu architektury. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób się na nie decyduje. Pamiętaj jednak, że zakup wiekowego budynku, wymaga odpowiedniego przeglądu technicznego.
W pierwszej kolejności musisz obejrzeć dom z zewnątrz. Konieczne będzie przeanalizowanie:
• stanu dachu, komina i systemu odprowadzania wody
• stanu schodów, jeśli takie prowadzą do wejścia,
• kondycji elewacji (wszelkich pęknięć, rys, zacieków, itd.)
• kondycji tarasu i balkonów (jeśli należą)
• stanu wszystkich przynależności, np. garażu, piwnicy, strychu
• stanu samej działki (np. czy nie jest terenem zalewowym)
• ogrodzenia, bruku, trawnika
To bardzo ważne, aby te elementy były przynajmniej w poprawnej kondycji. Jest to istotne, ponieważ po zakupie domu i zrobieniu remontu, możesz nie dysponować tak dużą sumą, jaka konieczna jest przy naprawie dachu czy elewacji. Dodatkowo wszelkie pęknięcia czy zacieki mogą świadczyć o poważnych wadach konstrukcyjnych, które mogą przysporzyć Ci problemów na wiele lat.
Kolejny krok to sprawdzenie wnętrza budynku. Pamiętaj, że estetyka nie jest tu najważniejsza, chociaż istotne jest, aby ogólny wygląd domu Ci się podobał, szczególnie jeśli zamierzasz zamieszkać w budynku bez przeprowadzania większych remontów. Pamiętaj, jednak, że prędzej czy później ściany można przemalować, płytki skuć, a ścianki działowe wyburzyć lub postawić, więc na początek warto się skupić na innych kwestiach niż wygląd. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan wszelkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, grzewczej, wentylacyjnej, elektrycznej). To ważne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale także ekonomii mieszkania. Zwróć uwagę na wszelkie ślady świadczące o występowaniu zagrzybienia, pleśni, a także o przebytych zalaniach. Co może świadczyć o takich kłopotach? Odpadające kawałki tynków, bąble lub żółte plamy (najczęściej na suficie oraz przy podłodze), podchodzące do góry panele czy wybrzuszony parkiet. Dowiedz się też, jakiej grubości są ściany nośne oraz czy drzwi, oraz okna są szczelne. Warto także rozejrzeć się, czy nigdzie w domu nie ma śladu po robactwie, np. kornikach, które w starych domach bardzo często się pojawiają.
Musisz mieć świadomość, że sprawdzanie starego domu nie jest proste i wymaga użycia profesjonalnych sprzętów, np. wilgotnościomierza, dalmierza, poziomic, łat murarskich, a także kamer termowizyjnych. Przeciętny człowiek nie posiada w domu takich narzędzi, ani też wiedzy, która pozwoliłaby mu wykonać specjalistyczny audyt. Warto w takiej sytuacji zgłosić się do nas. Wystarczy jeden telefon, a do budynku, który chcesz kupić, przyjadą eksperci, wyposażeni we wszystkie urządzenia oraz lata praktyki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz odpowiedni budynek.
2021-10-27 (zaktualizowano: 2021-10-27)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.