W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie haczyki mogą być ukryte w treści umowy przedwstępnej.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Umowa przedwstępna to umowa, która rodzi zobowiązanie do podpisania umowy ostatecznej, po realizacji określonych założeń (przykładowo wpłaty określonej kwoty). W Kodeksie cywilnym została zawarta zarówno definicja, jak i obligatoryjne elementy tego typu porozumień. Otóż umowa przedwstępna powinna przede wszystkim zawierać opis przedmiotu umowy (stan prawny, jak i techniczny) wraz z ceną (dokładnie określoną). Co ważne, dana umowa nie może łamać zasad współżycia społecznego, w tym działać na niekorzyść jednej ze stron. Chcąc uniknąć ewentualnych problemów i niekorzystnych zapisów zachęcamy do szczegółowej analizy treści umowy przedwstępnej. Warto zlecić to profesjonalistom i skorzystać z usług prawnika.
Specjalista będzie w stanie rzetelnie ocenić, czy poszczególne zapisy niosą ryzyko, czy nie. Podpowie też, co należy zmienić, dodać, lub całkowicie renegocjować ze sprzedawcą. Co więcej, zachęcamy też do zawierania umów przedwstępnych w formie aktu notarialnego, co daje większe bezpieczeństwo niż zwykła forma cywilnoprawna. Notariusz to zawsze dodatkowy gwarant ochrony naszych interesów.
Umowa przedwstępna może zawierać wiele tzw. haczyków i zapisów, które sprawią nabywcy różnego typu problemy. Należy mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do umowy deweloperskiej, kupujący, podpisując umowę przedwstępną, nie ma tych samych praw! Przykładowo umowa ta pomija kwestię obligatoryjności odbioru technicznego, co wiąże się z brakiem możliwości szczegółowego sprawdzenia technicznego stanu lokalu oraz trudniejszą egzekucją naprawy potencjalnych usterek. Kupujący będzie musiał dochodzić swoich roszczeń wyłącznie na podstawie rękojmi. Poza kwestią związaną z kwestiami technicznymi problematyczna jest również strona finansowa – kary umowne oraz ustalenie zabezpieczenia w formie zaliczki bądź zadatku.
Przy opcji zaliczki nabywca ma pewność zwrotu wpłaconej kwoty, lecz przy zadatku kupujący straci go w sytuacji, gdy nie dojdzie z jego winy do podpisania umowy przyrzeczonej. Dlatego też w celu uniknięcia strat finansowych, powinno się zawczasu zabezpieczyć odpowiednimi zapisami.
2021-10-19 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.