W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy płacimy zadatek przy umowie przedwstępnej.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
W przypadku podpisania umowy przedwstępnej zwyczajowo opłaca się zaliczkę bądź zadatek. Elementy te nie są jednak obligatoryjną częścią umowy, aczkolwiek stanowią zabezpieczenie dla kontrahentów, żeby właściwie zabezpieczyć ich interesy. Zaliczka jest wpłatą bezzwrotną, dlatego nabywcy podczas transakcji zakupu mieszkania, preferują wybór zadatku. Opłaca się go najczęściej bezpośrednio po podpisaniu wspomnianej umowy. Jeśli umowa ma formę aktu notarialnego, wpłata odbywa się już w kancelarii.
W związku z tym zawczasu należy przygotować określoną kwotę. Wpłata ta zostaje zaliczona na poczet zakupu określonej nieruchomości, a w sytuacji, gdy któraś ze stron nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, wraca do kupującego.
Dodatkowo, gdy to sprzedawca zawini i to przez niego nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, to będzie musiał zapłacić dla kupca, podwójną stawkę od wysokości ustalonego zadatku.
Jeśli upłynął termin wyznaczony na podpisanie umowy przyrzeczonej, można bezzwłocznie odstąpić od umowy przedwstępnej. W tym celu należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a tym samym odzyskać wpłacony zadatek.
Co więcej, można domagać się zadośćuczynienia w postaci podwójnej opłaty w wysokości zadatku. Powinno się mieć też na uwadze, że zasadniczo nie istnieje obowiązek do ustalenia dodatkowego terminu, żeby wywiązać się z warunków umowy przedwstępnej. Dlatego od razu po terminie, zachęcamy do zadbania o swój interes oraz odzyskanie wydanych pieniędzy. W przypadku wątpliwości związanych z zadatkiem, czy samą treścią umowy przedwstępnej, warto skonsultować się z profesjonalistą, czyli prawnikiem praktykującym w obszarze nieruchomości.
Specjalista dokładnie objaśni Ci wszelki niejasności i podpowie optymalne rozwiązania. Poza tym ostrzeże przed niekorzystnymi zapisami umowy, które w przyszłości mogłyby przynieść spore kłopoty – zarówno prawne, jak i finansowe.
2021-10-27 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.