W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są koszty odbioru działki.
Potrzebujesz pomocy przy audycie działki?
Kupno działki wiąże się z różnorodnymi opłatami i znacznie wykracza poza samą cenę nabycia gruntu. Przede wszystkim należy liczyć się z opłatami notarialnymi (taksa notarialna, opłaty sądowe i wypisu aktu), a także podatkiem od czynności cywilnoprawnym. Wspomniany podatek wynosi 2% wartości nieruchomości i tak jak powyższe opłaty notarialne jest opłacany już w kancelarii, podczas zawierania umowy zakupu określonej działki. Warto zatem zawczasu zliczyć wszelkie koszta i właściwie się przygotować na ten wydatek.
Ma to zwłaszcza duże znaczenie dla osób, które finansują zakup ze źródeł zewnętrznych, np. za pomocą kredytu, ponieważ już na etapie składania wniosku trzeba określić sumę, jaką chce się uzyskać od banku. Co więcej, zachęcamy także do poważnych negocjacji ceny działki, bo im mniejsza kwota, tym niższy będzie PCC, a finalnie daje to naprawdę sporą różnicę.
W skład kosztów notarialnych zgodnie z powyższym paragrafem wchodzą trzy główne elementy: opłaty sądowe, wypisy aktu, a także taksa notarialna. Opłaty sądowe są stałe i dotyczą złożenia księgi wieczystej (60 zł), wpisu do tej księgi (200 zł), a także wpisu hipoteki (200 zł). Z kolei wydatek na wypisy aktu zależy od ilości jego stron – zwykle jest to 6 zł od każdej strony dokumentu (przy kredycie jest wymagany również dodatkowy odpis dla banku).
Jeszcze inaczej jest z taksą notarialną, którą reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2004 roku. Wskazuje ono maksymalne stawki taksy notarialnej, co znaczy, że finalną wartość można negocjować z samym notariuszem.
Generalna zasada jest taka, że rozporządzenie wskazuje w zależności od ceny działki, określony przedział taksy notarialnej.
Dla przykładu dla transakcji z przedziału od 60 tysięcy złotych do 1 miliona taksa wynosi 1010 złotych powiększone o 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tysięcy. Zasadniczo, im większa działka, a przy tym droższa jej cena, to tym wyższa będzie taksa, jaką będziemy musieli zapłacić kancelarii notarialnej, podczas podpisania aktu.
2021-10-19 (zaktualizowano: 2021-10-19)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz pomocy przy audycie działki?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.