W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto kupić mieszkanie od osoby prywatnej.
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęKupno mieszkania z rynku wtórnego nie jest tak dokładnie uregulowane, jak w przypadku lokali pochodzących od deweloperów. W związku z tym należy zachować szczególną uwagę i sprawdzić wszelkie elementy związane z transakcją – zarówno techniczne, jak i prawne. W aspektach prawnych ważna jest analiza księgi wieczystej, a także samej umowy zakupu. Dodatkowo warto przeanalizować również zagospodarowanie terenu wokół, by przykładowo nie zamieszkać obok jakiejś fabryki. Z kolei w tematach technicznych, powinno się przyjrzeć kondycji ścian (potencjalnym plamom wilgoci, czy ubytkom) oraz instalacjom (elektrycznej, wodnokanalizacyjnej, cieplnej). Poza tym nie można zapomnieć o ogólnym stanie budynku.
Jeśli powyższe kwestie są Ci obce, to zachęcamy do skorzystania z fachowej pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą w zależności od potrzeby drobiazgowy audyt prawny bądź techniczny.
Kupno mieszkania od osoby prywatnej uregulowane jest przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Kodeks ten, jednak nie wskazuje kwestii dotyczących rękojmi, dlatego też należy samemu zadbać o odpowiednie zapisy w umowie nabycia nieruchomości. Bez właściwego zabezpieczenia swoich interesów, w przypadku późniejszego wykrycia wad ukrytych, to po Twojej stronie będą koszta ich napraw. Jeśli usterki są poważne, może być konieczny spory remont, a to z jednej strony opóźni przeprowadzkę, a z drugiej znacznie podniesie wydatki związane z mieszkaniem. Będąc przy kosztach, trzeba mieć także świadomość, że zakup lokalu od osoby prywatnej, wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych – w wysokości 2% wartości nabywanej nieruchomości.
Wspomniana opłata jest pobierana przez notariusza na etapie podpisywania umowy sprzedaży. Oczywiście samo podpisanie aktu notarialnego to też kolejny wydatek, na który składa się głównie taksa notarialna (uregulowana rozporządzeniem wskazującym jej wysokość na podstawie ceny lokalu, np. powyżej 60 tysięcy do 1 miliona jest to 1010 złotych plus 0,4% od nadwyżki ponad te 60 tysięcy).
2021-10-27 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.