W poniższym artykule wyjaśniamy, jak przebiega odbiór techniczny grzejników.
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórKażdy rodzaj grzejnika ma inne zastosowanie i może być on montowany w różnych pomieszczeniach. Wyróżniamy grzejniki drabinkowe, które znajdują się najczęściej w łazienkach i służyć mogą np. do suszenia. Mamy również grzejniki płytowe oraz grzejniki żeberkowe, ale te grzejniki nie mogą pełnić funkcji suszarki, przez ich wygląd. Grzejniki również możemy podzielić ze względu na ich sposób montażu i mogą to być grzejniki naścienne, stojące i kanałowe. Najpopularniejszymi grzejnikami są grzejniki ścienne, które znajdziemy w większości pomieszczeń w mieszkaniu, czy w domu. Grzejniki montowane są do pary przewodów, które dostarczają gorącą wodę. W przypadku mieszkań, przewody zasilające grzejniki umieszczane są najczęściej z innymi rozdzielaczami należącymi do innych mieszkań. Każdy grzejnik posiada zawory, które umożliwiają zdjęcie grzejnika ze ściany i wykonania jakichś prac np. remontowych.
Większość grzejników wyposażona jest w głowice termostatyczne, które są pierwszym elementem, jaki należy sprawdzić, czy jest sprawny, zgodny ze standardem wykończenia lokalu oraz, czy jest możliwość jego zamocowania przy grzejniku. Powinniśmy również sprawdzić, czy montaż grzejnika jest wykonany w sposób prawidłowy, to znaczy czy grzejnik nie znajduje się zbyt blisko ściany, gdyż wtedy niemożliwe może być założenie głowicy termostatycznej. Podobnie sprawdźmy, czy głowica znajduje się w takim miejscu, aby nie powodowała uszkodzeń mebli czy szyby przy otwarciu okna.
Sprawdzając grzejnik, zweryfikujmy, czy jest prawidłowo przymocowany oraz wypoziomowany. Grzejnik nie powinien zawierać żadnych uszkodzeń, wgnieceń rys. Jeżeli takie rzeczy się pojawią, musimy to wszystko zapisać w protokole odbioru, które zostanie sporządzony podczas odbioru technicznego. Sprawdzamy również, czy grzejnik nie jest przypadkiem zapowietrzony. Weryfikacji powinny się również poddać zawory, czy nie przeciekają. Jeżeli dochodziłoby do przecieków w zaworach, mogłoby to doprowadzić do zawilgocenia podłogi, ścian.
2021-10-17 (zaktualizowano: 2021-10-17)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.