W artykule wyjaśniamy, jak powinien wyglądać standard wykończenia mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?
Standard wykończenia mieszkania to jeden z ważniejszych
dokumentów, jeśli chodzi o nabywanie nieruchomości. Dlaczego warto zwrócić na
niego uwagę?
Standard wykończenia jest dokumentem określającym, w jaki
sposób firma deweloperska powinna wykończyć sprzedawany lokal. Niestety, nie ma
żadnych ustaw czy regulacji, które mówiłyby o tym, jaka jest jednoznaczna
definicja tego pojęcia i co powinno się w nim zawierać. Zatem może okazać się
tak, że kupując dwa mieszkania w jednym czasie, ale od dwóch różnych
deweloperów, otrzymasz zupełnie inny sposób wykończenia i będzie to działanie
zgodne z prawem.
Standard wykończenia to dokument, który powinien być dołączony do każdej umowy deweloperskiej. Ma zwykle 1-3 strony i dokładnie określa jakie materiały i urządzenia będą użyte do wykończenia oraz jaki efekt końcowy zastanie kupujący. Zadbaj o to, aby deweloper zawarł w nim jak najwięcej szczegółów, ponieważ po pierwsze będziesz mógł dzięki temu dochodzić swoich praw, gdyby coś było nie tak, a po drugie będziesz miał możliwość znacznie lepszego sprecyzowania budżetu potrzebnego, aby wykończyć ostatecznie lokal. Najbardziej popularne standardy to: pod klucz oraz stan deweloperski.
Najczęściej w budownictwie z rynku pierwotnego można spotkać się z wykończeniem w stanie deweloperskim. Jest to jednak pojęcie, które nie ma określonej definicji, więc nie jest w żaden sposób sprecyzowane. Co więcej, nie ma nawet żadnego konkretnego wykazu prac, do którego deweloper powinien się stosować. W stanie deweloperskim można zazwyczaj spodziewać się położonych tynków w środku, schodów, ścian przygotowanych do malowania, wylewki podłogowej, okien i parapetów, drzwi oraz wszystkich instalacji. Czy jest jednak gwarancja, że i u Ciebie tak będzie? Niestety nie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wczytać się w dokumenty dołączone do umowy. Czasami można spotkać się z tzw. „podwyższonym standardem deweloperskim”. Oznacza to, że sprzedający oferuje coś więcej, np. domofon, armaturę łazienkową czy drzwi wewnętrzne. Stan pod klucz z kolei to taki rodzaj wykończenia, który wymaga od kupującego wyłącznie wniesienia swoich mebli i dodatków. Zwykle są tam pomalowanie ściany, ułożone glazury i podłogi, zamontowane urządzenia sanitarne, a także zamontowane drzwi i okna.
2021-11-10 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.