W poniższym artykule znajdziesz informacje dotyczące pytań, jakie można zadać sprzedawcy mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęKupując mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, możesz sporo zyskać. Czasami jednak inwestycja tego typu to bardzo zła decyzja. Jak uchronić się przed porażką w tym temacie? O czym nie można zapomnieć? Przygotowaliśmy artykuł, który ustrzeże Cię przez popełnieniem wielu błędów.
Oferta sprzedażowa mieszkań i domów z drugiej ręki jest naprawdę duża, więc czasami łatwo się zgubić. Podczas wstępnej selekcji musisz więc zwrócić uwagę na to, co determinuje komfort Twojego życia. W pierwszej rozmowie zapytaj właścicieli interesujących Cię nieruchomości, jaka jest ich dokładna lokalizacja, jak wygląda infrastruktura w pobliżu, czy dostępna jest komunikacja miejska, jaką drogą jest dojazd oraz jak wygląda najbliższe sąsiedztwo. Oprócz tego dowiedz się, czy lokal odpowiada Ci pod kątem rozkładu i ilości pomieszczeń, nasłonecznienia, oraz elementów dodatkowych w przypadku mieszkania (takich jak: komórka lokatorska, piwnica czy miejsce parkingowe). Jeśli wybierzesz już konkretny lokal czy budynek, musisz dane miejsce zobaczyć.
Pierwszy i najważniejszy krok to zbadanie stanu technicznego. Pamiętaj, że ścianki działowe można wyburzyć lub postawić, a płytki także są łatwe do zmiany. Musisz więc skupić się na tym, czego nie widać gołym okiem. Przede wszystkim trzeba sprawdzić kondycję wszelkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, grzewczej czy elektrycznej), wiedzieć, jakiej grubości są ściany nośne, a także jak się ma szczelność drzwi czy okien. Zwróć także uwagę na wszelkie ślady świadczące o występowaniu zagrzybienia, pleśni czy o przebytych zalaniach. Oprócz tego spójrz także na podłogę. Jeśli widzisz podchodzące do góry panele czy wybrzuszony parkiet, może to świadczyć o wilgoci w lokalu.
Jeśli chodzi o ogólny wygląd nieruchomości, to jest on ważny tylko wtedy, jeżeli chcesz zamieszkać w danym miejscu bez remontu. W przypadku mieszkań warto także zwrócić uwagę na to, jaka jest kondycja całego budynku. Chodzi tutaj m.in. o stan dachu, schodów czy wind.
Jeśli oględziny domu czy mieszkania i ich ekspertyza techniczna są na tak, czas przejść do dalszych kroków. Musisz sprawdzić stan prawny lokalu. Poproś właściciela o dostęp do księgi wieczystej, z której wyczytasz:
Nie zapomnij także poprosić o zaświadczenie dotyczące stanu zameldowania, które powinien dostarczyć Ci właściciel oraz o umowę, którą będziesz musiał podpisać.
Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z audytem? Nie martw się! Możesz skontaktować się z nami, a my sprawdzimy wybraną przez Ciebie nieruchomość od A do Z.
2022-01-16 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.