W poniższym artykule wyjaśniamy, jaką odpowiedzialność ponosi deweloper za wady ukryte w mieszkaniu.
W poniższym artykule poruszamy kwestię dotyczącą odpowiedzialności dewelopera za wady ukryte, rękojmi oraz gwarancji.
Warto na początku zacząć od wyjaśnienia pojęć. Pierwszym z nich będzie rękojmia. Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy związana z wadą fizyczną oraz wadą prawną towaru. Wady fizyczne według kodeksu cywilnego polegają na:
Natomiast z wadą prawną mamy do czynienia, gdy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej lub jest obciążona prawem osoby trzeciej.
Czas obowiązywania rękojmi w przypadku nieruchomości to 5 lat, a w przypadku innych rzeczy 2 lata.
Gwarancja to dokument zapewniający kupującego przez producenta o jakości towaru, wydany na określony czas. Nie ma ona narzuconego z góry czasu, w jakim może obejmować towar, ale zazwyczaj są to 2 lata. Gwarancja także nie wyklucza rękojmi. Często jest tak, że oprócz obowiązującej rękojmi, która jest regulowana przez kodeks cywilny, również właściciel mieszkania udziela gwarancji na czas określony indywidualnie w umowie.
Co dzieje się gdy skończy się okres obowiązywania rękojmi, a nabywca lokalu odnajdzie wady, które zostały zatajone przez dewelopera zapewniającego nabywcę o bezusterkowym lokalu? Pomimo tego, że rękojmia wygasła to w przypadku zatajenia wad przez dewelopera nadal możemy skorzystać z rękojmi, w związku z artykułem 568 § 6 kodeksu cywilnego. Upłynięcie rękojmi nie ma znaczenia w przypadku podstępnego zatajenia usterek. Może pojawić się również taka sytuacja, że podczas użytkowania lokalu skorzystaliśmy z gwarancji i ta gwarancja zamroziła nam rękojmię, której czas nie upływał, dlatego nadal będzie możliwość z jej skorzystania.
Dlatego właśnie, jeśli odnajdziemy wadę, usterkę w mieszkaniu, która została zatajona specjalnie przez sprzedawcę, to nie zastanawiajmy się i zgłaszajmy takie rzeczy pisemnie do sprzedawcy.