W poniższym artykule podpowiadamy, jak wygląda odbiór mieszkania od najemcy
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęOdbiór mieszkania od najemcy przeprowadzany jest w momencie zakończenia obowiązywania umowy najmu i jest bardzo ważny, zarówno z punktu widzenia wynajmującego mieszkania, jak i jego najemcy. Jak formalnie wygląda taki odbiór i na jakie kwestie należy zwrócić w jego trakcie szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury.
Umowa najmu może wygasnąć po czasie w niej określonym, zostać rozwiązana przez strony bądź zostać wypowiedziana przez jedną ze stron przy zachowaniu terminu wypowiedzenia, określonego w umowie.
Kluczowe z punktu widzenia wynajmującego będzie szczegółowe sprawdzenie odbieranego od najemcy lokalu pod kątem obecności ewentualnych wad oraz usterek, których powstanie nie wynika ze zwykłej eksploatacji lokalu. Warto rozważyć umówienie się z najemcą na spotkanie jeszcze przed właściwym odbiorem w celu obejrzenia mieszkania, dzięki czemu najemca zyska dodatkowy czas na ewentualne porządki bądź przeprowadzenie drobnych napraw, gdyby okazały się one konieczne.
Zawierając umowę najmu dobrze jest pamiętać o sporządzeniu protokołu przekazania lokalu, najlepiej z uwzględnieniem dokumentacji fotograficznej, dzięki czemu ocena stanu lokalu po okresie jego użytkowania przez najemcę będzie znacznie łatwiejsza do przeprowadzenia. Zgodnie z p art. 662 § 1 Kodeksu cywilnego „wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu”, a najemcę obciążają „drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem”.
Podczas odbioru mieszkania sporządzić warto protokół zdawczo-odbiorczy, na którym podpis składa najemca oraz wynajmujący. Należy w nim wskazać datę odbioru oraz umieścić dokładny opis lokalu, najlepiej z uwzględnieniem podziału na pomieszczenia, oraz załączyć do niego dokumentację fotograficzną. Konieczne jest także spisanie liczników oraz zapisanie ilości przekazywanych kompletów kluczy, pilotów do garażu etc.
Mieszkanie należy szczegółowo ocenić pod względem technicznym, a wszelkie stwierdzone w jego trakcie usterki wpisać do protokołu, który może okazać się przydatny w przypadku pojawienia się sporu pomiędzy stornami umowy najmu, chociażby w zakresie rozliczenia kaucji, wpłaconej przez najemcę, stanowiącej zabezpieczenie na wypadek pojawienia się w lokalu szkód, za powstanie których odpowiedzialny jest wynajmujący, w przypadku zaległości w terminowym płaceniu należnego czynszu lub opłat za media. Czas na rozliczenie kaucji określa art. 6 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym właściciel lokalu jest zobowiązany do zwrócenia kaucji w przeciągu 1 miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę.
Wartym rozważenia rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonego inżyniera lub inspektora budowlanego w zakresie przeprowadzenia szczegółowego audytu technicznego odbieranego od najemcy mieszkania, w czym swoją pomocą służy firma Odbiory Mieszkań.
2022-01-17 (zaktualizowano: 2022-04-05)
Tekst autorstwa
Jolanta Buzalska
Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?
Zarezerwuj inspekcjęPodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.