W poniższym artykule wyjaśniamy, jak ocenić stan techniczny domu.
Zakładając rodzinę, bardzo często marzymy o domu, choć te marzenia są bardzo różne. Czasem idealny dom to taki, który stworzymy od początku, a czasem spełnieniem marzeń jest istniejący już dom w interesującej nas lokalizacji – dom z duszą, który trzeba trochę odświeżyć.
Bardzo często realizując marzenia o domu, który jest do kupienia na rynku wtórnym, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele trzeba sprawdzić. Począwszy od dokumentacji, wglądu w księgę wieczystą, kwestii związanych z działką, a także z ewentualnymi przynależnościami. Konieczne jest także zapoznanie się z nieruchomością. Sprawdzenie konstrukcji domu, sprawności instalacji, jakości stolarki drzwiowej i okiennej, ewentualnych zawilgoceń, a także jakości pokrycia dachu. Warto sprawdzić jak wygląda kwestia izolacji. Istotne jest tak naprawdę wszystko, co jest dla kupującego standardem, chyba że zakłada generalny remont. Warto jednak mieć świadomość, że konstrukcja domu jest czymś, co powinno wyglądać solidnie.
Realizując odbiór techniczny, można skorzystać z pomocy fachowca, który przez pryzmat wieloletniego doświadczenia sprawdzi to, co w nieruchomości jest najważniejsze, wskaże te detale, których naprawa jest najbardziej kosztowna, a także te, które są do naprawy, ale nie są kosztowne i nie trzeba się na tym etapie nimi przejmować. Pomoc fachowca z zewnątrz jest doskonałym rozwiązaniem, by na chłodno ocenić stan domu, który podoba się inwestorowi.
Na rynku pierwotnym sytuacja wygląda nieco inaczej, ale konieczność odbioru stanu technicznego jest także jednym z kluczowych etapów zakupu nieruchomości. Na rynku deweloperskim podejmujemy najczęściej decyzję o zakupie przed tym momentem, w którym inwestycja jest zrealizowana. Decydujemy się na etapie wizualizacji projektu. Krokiem milowym jest czas budowy i finalny odbiór techniczny stanu deweloperskiego. W trakcie odbioru warto sobie przypomnieć, jakie wykończenie deklarował deweloper. Jest to czas sprawdzenia tego, jak dom został zrealizowany, czy nie ma żadnych wad, które trzeba wpisać do protokołu odbioru. Ocena stanu deweloperskiego bywa trudna, ponieważ jeśli nie dostrzeżemy wady gołym okiem, nie zawsze wiadomo, na co warto zwrócić uwagę. W tym przypadku bardzo często zachęcamy także do tego, b skorzystać z odbioru z pomocą inżyniera. Nasi fachowcy wiedzą, na co warto zwrócić uwagę, najczęściej znają realizacje dewelopera, wiedzą, jakie błędy wynikają z pośpiechu i co trzeba dokładniej sprawdzić. Taka pomoc bywa bezcenna, bo na tym etapie naprawa wad może być wykonana przez dewelopera, a gdy zaczniemy realizować etap związany z wykończeniem wnętrza, kwestie napraw niedostrzeżonych błędów mogą gwałtownie wzrosnąć.