W poniższym artykule ➽ wyjaśniamy,➽ jakie dokumenty będą nam potrzebne podczas kupna domu od dewelopera.➡️
Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?
Interesując się zakupem domu na rynku pierwotnym, warto wiedzieć, jak powinna wyglądać strona formalna takiej inwestycji. Co więcej, bardzo często nabywcy decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ dostają już gotowy dom, który trzeba tylko urządzić.
Budowa domu od podstaw wiąże się z organizacją najpierw formalności, a potem wielu ekip, które są odpowiedzialne za poszczególne etapy. Często taka realizacja rozkłada się w czasie na lata. Deweloper oferuje zupełnie inne rozwiązanie, zdejmując z nabywcy odpowiedzialność załatwiania formalności i decydowania o czymś, o czym często przeciętny nabywca nie ma pojęcia. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jest popularne w dużych miastach, a w mniejszych miasteczkach staje się coraz chętniej wybieraną alternatywą przez młodych inwestorów.
Wygoda inwestowania, która polega na możliwości zlecenia realizacji osobom, które zajmują się na co dzień budową nieruchomości. Nie jest to jedyny atut takiej decyzji. Od momentu, w którym weszła w życie ustawa deweloperska, nabywca jest bardziej bezpieczny, inwestując w nieruchomości na rynku pierwotnym. Przede wszystkim podpisuje umowę deweloperską w formie aktu notarialnego, a poza tym realizuje wpłaty transzami, które zostają określone w umowie, na rachunek dewelopera. Jest to rozwiązanie bezpieczne, ponieważ deweloper ma obowiązek posiadania rachunków powierniczych, które zabezpieczają środki przed wykorzystaniem ich na niewłaściwy cel.
Rachunek powierniczy otwarty pozwala wypłacić deweloperowi kwotę po wykonaniu kolejnego etapu, zaś rachunek powierniczy zamknięty umożliwia uwolnienie środków dopiero po zrealizowaniu inwestycji.
Najczęściej nabywca ma szansę na dokładne przeanalizowanie umowy deweloperskiej przed oficjalnym spotkaniem u notariusza. Warto skorzystać z usługi, która pozwoli na analizę umowy, by mieć pewność, że zawarte w niej zapisy chronią nie tylko dewelopera, ale też interesy nabywcy.
Czytając taką umowę, należy przeanalizować wszystkie szczegóły. Im jest ich więcej, tym łatwiejszy będzie odbiór techniczny. Należy sprawdzić, czy w umowie zawarto konkretne terminy, jak wyglądają kwestie związane z karami umownymi i odsetkami.
Poza tymi dokumentami warto skupić się na tym, czy w dokumentacji jest pozwolenie na budowę, a także jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ dzięki temu poznamy ewentualne plany dotyczące sąsiedztwa.
2021-09-27 (zaktualizowano: 2021-09-27)
Tekst autorstwa
Przemysław Wik
Potrzebujesz pomocy prawnika przy analizie umowy deweloperskiej?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.