W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są zalety umowy deweloperskiej oraz czym różni się od umowy przedwstępnej.
Umowa deweloperska jest jedną z bezpieczniejszych umów, gdyż nabywca jest chroniony m.in. przez ustawę deweloperską. W takiej umowie muszą znaleźć się konkretne informacje, które określa ustawa deweloperska np. dotyczące rachunków powierniczych, odstąpienia od umowy, kar umownych, dokładnych informacji o nieruchomości itd.
Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, co daje nam dodatkową gwarancję możliwości dochodzenia roszczeń sądowych o przeniesienie własności lokalu na nabywcę.
W umowie deweloperskiej strony umowy zobowiązują się do zawarcia umowy ostatecznej, czyli mowy przeniesienia praw własności mieszkania. Deweloper zobowiązuje się do przeniesienia własności, a nabywca do uiszczenia określonych kwot za nieruchomość.
Umowa przedwstępna, to umowa, w której strony transakcji zobowiązują się do zawarcia umowy oznaczonej. Ta umowa powinna zawierać najważniejsze elementy, które znajdują się w umowie przyrzeczonej. Najlepiej, jeśli umowa przedwstępna zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, który daje nam wszelkie prawa sądowego postępowania. Jednakże umowa przedwstępna powinna być tylko przejściowym etapem, aż do podpisania umowy deweloperskiej. Niestety deweloperzy czasami stosują tylko umowę przedwstępną, aby uniknąć zasad ustawy deweloperskiej. Umowę deweloperską podpisujemy przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie, po tym czasie nie możemy podpisać już umowy deweloperskiej, a umowę przedwstępną. Jeżeli deweloper będzie chciał podpisać z nami umowę przedwstępną nienotarialną przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, a po uzyskaniu tego pozwolenia będzie chciał podpisać umowę notarialną, to będzie to niezgodne z prawem. Deweloperzy przez takie działania chcą uniknąć np. kosztów związanych z czynnościami notarialnymi.
Zarówno umowa deweloperska, jak i umowa przedwstępna powinny zostać przed ich podpisaniem, dokładnie sprawdzone. Najlepiej, jeśli umowy sprawdzą prawnicy, którzy zweryfikują ich zapisy, klauzule, czy wszystko jest zgodne z prawem oraz, czy umowy nie będą działać na niekorzyść nabywcy.
Podsumowując, umowa przedwstępna jest jak najbardziej odpowiednią umową, ale powinna być stosowana tylko w określonych przypadkach, gdy np. nabywca oczekuje na kredyt hipoteczny, ale taka umowa nie powinna być zastąpieniem umowy deweloperskiej.