W artykule wyjaśniamy, jaki długo musimy czekać na uzyskanie kredytu hipotecznego oraz od czego zależy ten czas oczekiwania.
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie jest łatwa, jednak kiedy już ją podejmiemy, to chcemy, aby procedura rozpoczęła się jak najszybciej. To pierwszy krok to ziszczenia swojego marzenia o nowym domu lub mieszkaniu, dlatego warto wiedzieć, ile czasu zazwyczaj trzeba czekać na decyzję banku. W tym artykule zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.
Na początku warto wspomnieć, że kredyt hipoteczny to nie
tylko duża odpowiedzialność ciążąca na
kredytobiorcy, ale także spore ryzyko dla banku. Każda placówka stara się
udzielić tak dużej pożyczki, aby rzeczywiste nabycie nieruchomości było możliwe,
a co za tym idzie, kredytobiorca musi stać się dla banku jak najbardziej
wiarygodny. Właśnie z tego względu specjaliści ds. finansów dokładnie analizują
zdolność kredytową, wartość nieruchomości, stan prawny nieruchomości,
prawdziwość danych zawartych w dokumentach i wszelkie inne aspekty, które mogą
przyczynić się do niespłacania rat w terminie. Efektem tego jest fakt, że cała procedura
decyzyjna trwa stosunkowo długo, szczególnie jeśli porównamy ją z procesem
przyznawania kredytu gotówkowego.
Najczęściej procedura przyznawania kredytu hipotecznego podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy jest krótszy, zwykle wynosi 14 dni. W tym okresie otrzymujemy decyzję wstępną. Kolejnych kilka tygodni (lub nawet miesięcy) składa się na etap drugi, w którym dokładnie analizowane są wszystkie aspekty opisane powyżej. Po tym czasie otrzymujemy decyzję ostateczną. Zwykle jest ona taka sama jak wstępna, jednak czas oczekiwania na tę drugą jest znacznie dłuższy. Wszystko to ze względu na fakt, że obecnie kredyty są bardzo popularne i większość banków ma przed sobą ogromne ilości wniosków czekających na decyzję.
Po otrzymaniu decyzji następuje wypłata środków. W zależności od banku, kwota przesyłana jest kredytobiorcy w całości lub też w określonych transzach. Warto więc już na początku negocjacji ustalić z deweloperem czy sprzedawcą prywatnym, w jaki sposób będzie następowała płatność za nieruchomość. To bardzo ważne, aby takie kwestie omówić od razu i zawrzeć w umowie przedwstępnej, ponieważ pominięcie tego aspektu może skutkować wieloma problemami z zakończeniem transakcji.
Jeżeli nie chcesz samodzielnie ubiegać się o kredyt, ponieważ nie masz na to czasu albo przeraża Ci ilość koniecznych do dostarczenia dokumentów, możesz zgłosić się do doradców finansowych. To osoby, które przeanalizują różne możliwości w wielu bankach, a następnie dopasują ofertę dla Ciebie. Co ważne, za pomoc doradcy finansowego nie musisz zapłacić. To bank, w którym ostatecznie zdecydujesz się wziąć kredyt, wypłaca jego wynagrodzenie.
Kredyt hipoteczny to sposób na zamieszkanie w wymarzonym miejscu bez konieczności odkładania pieniędzy latami. Pamiętaj jednak, że procedura musi być przeprowadzona z odpowiednim wyprzedzeniem!
2023-05-11 (zaktualizowano: 2023-05-11)
Tekst autorstwa
Emil Wrzosiński
Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?
Podczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.