W artykule przedstawiamy kwestie związane z odbiorem mieszkania oraz instalacją elektryczną. Czy odbiór mieszkania bez prądu to bezpieczne rozwiązanie?
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlineZ naszego doświadczenia wynika, że najczęściej (w 90 proc.) deweloperzy przekazują nabywcom mieszkania do odbiorów technicznych bez podłączonego prądu. Wynika to z faktu, że deweloper czeka na przekazanie lokalu (kluczy) nabywcy, aby ten na własną rękę zamontował licznik i podpisał umowę z dostawcą mediów. Deweloper korzysta bowiem z tzw. taryfy budowlanej, której cena jest wyższa niż dla klienta indywidualnego, a proces “przepisywania” takiej umowy na każdego nabywcę mógłby być dla niego czasochłonny.
Dlatego też jedną z konieczności po odbiorze lokalu będzie podpisanie umowy ze sprzedawcą energii, a jeżeli w lokalu nie ma jeszcze zamontowanego licznika, to zwrócenie się do dystrybutora z prośbą o zamontowanie oprzyrządowania.
Po odbiorze technicznym i otrzymaniu kluczy będziemy musieli ponosić wydatki związane z utrzymaniem lokalu. Jednym z nich jest energia elektryczna. Oznacza to przymus podpisania umowy z dostawcą energii. W przypadku braku licznika należy skontaktować się z dystrybutorem energii i umówić się na montaż oprzyrządowania. Z dystrybutorem podpisuje się tzw. umowę dystrybucyjną. Z podpisaną umową dystrybucyjną należy udać się do firmy oferującej sprzedaż prądu.
Wtedy należy wybrać spośród trzech standardowych taryf: jedno- (G11) dwu- (G12) lub trójstrefowej (G13). Standardem jest ta pierwsza, która gwarantuje stałą stawkę za prąd przez całą dobę. Do podpisania umowy z dostawcą energii będzie potrzebna tzw. zielona karta, którą otrzymasz przy odbiorze technicznym. Zielona karta zapewnia informację o przyłączach, parametrach jakościowych i układzie pomiarowo-rozliczeniowym. Drugi dokumentem jest dokument potwierdzający tytuł prawny mieszkania. Wniosek wraz z załącznikami wysyłamy pocztą lub składamy osobiście w biurze obsługi klienta.
Nabywca nie jest skazany na mieszkanie deweloperskie bez prądu. Prąd będzie konieczny, jeżeli planujemy rozpoczęcie wykańczania i urządzania mieszkania od razu po odbiorze i otrzymaniu kluczy. Przy podpisywaniu umowy deweloperskiej należy zadbać o zapis, zgodnie z którym deweloper zobowiązuje się do zamontowania sprawnej i działającej instalacji elektrycznej do momentu odbioru technicznego. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że w dniu odbioru lokal będzie podłączony do sieci i nic nie stanie na przeszkodzie w rozpoczęciu prac wykończeniowych. Jeżeli w lokalu nie będzie dostarczonego prądu, to jego brak będziemy mogli wpisać jako wadę do protokołu odbioru technicznego. Zgodnie z prawem deweloper będzie miał 14 dni na odniesienie się do tej wady i 30 dni na jej naprawienie. Oznacza to, że w najgorszym przypadku nabywca będzie miał podłączony prąd w lokalu w ciągu 30 dni od momentu odbioru lokalu.
Musimy tylko pamiętać, że podłączenie prądu do dnia odbioru będzie najpewniej oznaczało, że trzeba przepisać umowę, którą deweloper zawarł ze sprzedawcą energii. W czasie odbioru technicznego należy jeszcze sprawdzić, czy instalacja elektryczna jest sprawna. Nie wystarczy, że deweloper zapali żarówkę w salonie i powie, że “prąd działa”. Podstawą jest sprawdzenie rozmieszczenia punktów elektrycznych na podstawie rzutu instalacji. Taki rzut jest załącznikiem do umowy deweloperskiej i deweloper ma obowiązek wywiązania się z umiejscowienia elektryki. Włączniki, gniazdka i skrzynkę elektryczną należy sprawdzić pod kątem montażu (nie powinny być poluzowane). W skrzynce elektrycznej powinny znajdować się wszystkie bezpieczniki oraz opis instalacji. Sprawdzenie napięcia w gniazdkach wykonamy miernikiem napięcia albo probówką. Jednak tylko miernik napięcia wskaże precyzyjnie czy w gniazdkach znajduje się oczekiwane napięcie w wysokości 230 V.
Odbioru instalacji elektrycznej dokonuje tylko elektryk z odpowiednim certyfikatem poświadczającym jego uprawnienia energetyczne. Podczas odbioru instalacji, elektryk sporządza dokumenty potwierdzające faktyczny stan instalacji, dokonuje wszelkich pomiarów elektrycznych oraz sporządza protokół odbioru, w którym to powinny znaleźć się takie elementy, jak:
2024-06-10 (zaktualizowano: 2024-06-10)
Tekst autorstwa
Marek Dyla
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Rezerwacja onlinePodczas sprawdzenia domu lub mieszkania na rynku wtórnym zweryfikujemy m.in. mostki termiczne, instalacje do wymiany, metraż oraz koszt remontu.
Większość remontów wiąże się z niedoróbkami wykonawców. Wykonujemy audyty ekip remontowych i firm wykończeniowych.
Wykonujemy badania termowizyjne budynków pod kątem m.in. nieszczelności, zawilgoceń oraz bytowania zwierząt domowych.